RestauracjeRecenzjeAktualnościRabatyKonkursy
Szukaj restauracji w Warszawie:

Pierwsza gwiazdka Michelin nareszcie w Polsce?

Premiera przewodnika MICHELIN "Main Cities of Europe 2012" już za nami.


Jak co roku, połowa marca oznacza bodaj jedno z najważniejszych wydarzeń dla europejskiej branży gastronomicznej. Wtedy to właśnie premierę ma kolejna edycja przewodnika MICHELIN "Main Cities of Europe" opisującego najlepsze hotele oraz najlepsze restauracje na Starym Kontynencie. Odkąd inspektorzy Michelin zawitali po raz pierwszy do Kraju Nad Wisłą, wyróżnienie w postaci gwiazdki pozostawało jedynie w sferze marzeń naszych rodzimych restauratorów. Ale czyżby ten stan rzeczy uległ zmianie?

Jak może pamiętacie, zgodnie z tezą podsuniętą rok temu przez jednego, wielokrotnie wyróżnianego w przewodniku restauratora - inspektorzy polskie miasta odwiedzają co drugi rok. Jednak zgodnie z tą prawidłowością, tym razem przypada rok, gdzie Sztućce, czy czy być może nawet Gwiazdki przyznane zostały po faktycznych wizytach, co zresztą od razu ma swe odzwierciedlenie, w zmianach jakie zaszły na liście wyróżnionych restauracji.

Przewodnik MICHELIN Main Cites of Europe 2012Przypomnijmy, iż Michelin przyznać może trzy rodzaje wyróżnień:

Sztućce
(Łyżka & Widelec) - za wystrój, jakość obsługi, atmosferę lokalu
Bib Gourmand - za stosunek jakości do ceny
Gwiazdki Michelin (których do tej pory w Polsce nie miał żaden lokal) - za walory smakowe potraw

W tegorocznej edycji Czerwonego Przewodnika Michelin znalazło się 39 polskich restauracji z Warszawy i Krakowa, czyli o 3 więcej niż przed rokiem. Kraków w tym względzie traci do Warszawy coraz więcej, bowiem w tym roku do przewodnika trafiły 22 restauracje z Warszawy i 17 z Krakowa (w ubiegłym roku było 19 lokali warszawskich i 17 krakowskich). Co więcej warszawskie restauracje, które w tym w Przewodniku pojawiły się po raz pierwszy zanotowały debiut marzeń (lub niemal marzeń).

Co prawda pierwszej Gwiazdki świętować jeszcze nie możemy, ale jeszcze nigdy polska restauracja nie była jej tak blisko, gdyż warszawskie Atelier Amaro, któremu poza trzema symbolami Sztućców, przyznano także wyróżnienie Wschodzącej Gwiazdki oznaczające bardzo duże szanse na zdobycie w przyszłym roku Gwiazdki Michelin. Kolejny debiutant ze stolicy - Butchery and Wine - poza jednym symbolem Sztućców otrzymał dodatkowo symbol Bib Gourmand. Ostatni z debiutantów - Tamka 43 - co prawda dodatkowych symboli nie uzyskał, ale wyróżnienie 3 symbolami sztućców także zasługuje na wielkie słowa uznania.

A co w Krakowie? Rewolucji na pewno nie ma, aczkolwiek jest kilka niespodzianek, ale i rozczarowań. Tym ostatnim jest z pewnością restauracja Pod Różą, która spadając z wysokiego konia (trzy symbole Sztućców), wypadła całkowicie z zestawienia. W Przewodniku na rok 2012 nie znajdziemy już także Szarej Kazimierz oraz C.K. Dezerter. Spadek w rankingu, aczkolwiek minimalny (z trzech symboli Sztućców, na dwa) zanotowała także restauracja Cyrano de Bergerac. Na szczęście na miejsce wspomnianych wyżej restauracji, inspektorzy Michelin znaleźli następców. Zasłużenie moim skromnym zdaniem znalazła się wśród nich restauracja Resto Illuminati z dwoma symbolami Sztućców. Tyle samo przyznano restauracji Unicus, tym razem już nieco mniej zasłużenie (wciąż oczywiście jedynie moim, wciąż skromnym zdaniem). Jednak największym dla mnie zaskoczeniem jest restauracja Trufla, zdecydowanie najbardziej casual w zdecydowanie premium towarzystwie. Jedzenia nie było mi dotąd dane tam spróbować, bowiem jedyna próba, szybko roztrzaskała się o skały kelnerskiej opieszałości i niekompetencji.

A tak przedstawia się pełna lista krakowskich i warszawskich restauracji, które znalazły się w przewodniku MICHELIN "Main Cities of Europe 2012":

WARSZAWA:

Amber Room - 4 symbole Sztućców
Pod Gigantami - 4 symbole Sztućców
Atelier Amaro - 3 symbole Sztućców, RISING STAR (pierwszy raz w Przewodniku)
Michel Moran - Bistro de Paris - 3 symbole Sztućców
Platter by Karol Okrasa - 3 symbole Sztućców
San Lorenzo - 3 symbole Sztućców
Różana - 3 symbole Sztućców
AleGloria - 3 symbole Sztućców
Tamka 43 - 3 symbole Sztućców (pierwszy raz w Przewodniku)
Concept - 2 symbole Sztućców
Dom Polski - 2 symbole Sztućców
La Rotisserie - 2 symbole Sztućców
Rubikon - 2 symbole Sztućców
La Table - 2 symbole Sztućców (już zamknięta)
Rozbrat 20 - 2 symbole Sztućców
U Fukiera - 2 symbole Sztućców
Butchery & Wine - 1 symbol Sztućców, Bib Gourmand (pierwszy raz w Przewodniku)
Boathouse - 1 symbol Sztućców
Qchnia Artystyczna - 1 symbol Sztućców
U Kucharzy - 1 symbol Sztućców

KRAKÓW

Trzy Rybki - 3 symbole Sztućców
Copernicus - 3 symbole Sztućców
Wentzl - 3 symbole Sztućców
Ancora - 2 symbole Sztućców
Unicus - 2 symbole Sztućców (pierwszy raz w Przewodniku)
Resto Illuminati - 2 symbole Sztućców (pierwszy raz w Przewodniku)
Szara - 2 symbole Sztućców
Cyrano de Bergerac - 2 symbole Sztućców
Pod Baranem - 2 symbole Sztućców
Jarema - 2 symbole Sztućców
Trufla - 1 symbol Sztućców (pierwszy raz w Przewodniku)
La Campana - 1 symbol Sztućców
Farina - 1 symbol Sztućców
Wesele - 1 symbol Sztućców
Miód Malina - 1 symbol Sztućców
Kawaleria - 1 symbol Sztućców
Del Papa - 1 symbol Sztućców

A oto kilka informacji już nie tylko z naszego, polskiego podwórka:

Przewodnik MICHELIN "Main Cities of Europe 2012" opisuje restauracje z 44 miast w 22 krajach: Austria (Wiedeń, Salzburg), Belgia (Bruksela, Antwerpia), Czechy (Praga), Dania (Kopenhaga), Finlandia (Helsinki), Francja (Paryż, Lyon, Strasbourg, Tuluza), Grecja (Ateny), Holandia (Amsterdam, Rotterdam, Haga), Irlandia (Dublin), Luksemburg (Luxembourg), Niemcy (Berlin, Kolonia, Frankfurt, Hamburg, Monachium, Stuttgart), Norwegia (Oslo), Polska (Warszawa, Kraków), Portugalia (Lizbona), Hiszpania (Madryt, Barcelona, Walencja), Szwajcaria (Berno, Genewa, Zurych), Szwecja (Sztokholm, Goteborg), Węgry (Budapeszt), Wielka Brytania (Londyn, Birmingham, Edynburg, Glasgow), Włochy (Rzym, Mediolan, Turyn, Florencja).

W tegorocznej edycji Czerwonego Przewodnika Michelin znalazło się ponad 2 100 restauracji i 1 500 hoteli. Opisane miejsca charakteryzują się różnym stylem, wielkością i zakresem cenowym oferty. Podstawą do ich uwzględnienia w zestawieniu była wcześniejsza wizyta anonimowych inspektorów Michelin, których jedynym zajęciem jest właśnie ocenianie i przygotowywanie rekomendacji na potrzeby przewodnika. "Main Cities of Europe 2012" przedstawia łącznie 287 restauracji z jedną gwiazdką, 74 lokale z dwiema gwiazdkami i 15 trzygwiazdkowych. Ponadto 250 restauracji zdobyło wyróżnienie Bib Gourmand.

W aktualnej edycji "Main Cities of Europe" warto zwrócić uwagę, że dwie restauracje - Gourmet Restaurant Silvio Nickol z Wiednia oraz Maaemo z Oslo - pojawiły się w Czerwonym Przewodniku, otrzymując od razu po 2 gwiazdki Michelin. Dwie europejskie stolice zyskały po dwa nowe lokale, które Michelin rekomenduje, przyznając jedną gwiazdkę - Alcron i Degustation Bohême Bourgeoise z Pragi oraz ateńskie Funky Gourmet i Galazia Hytra. Zaskoczeniem może być Kopenhaga, którą wyróżniono 4 nowymi restauracjami z jedną gwiazdką. Jednak prawdziwym liderem został Paryż z 11 nowymi lokalami, które zdobyły jedną gwiazdkę.

Podziel się ze znajomymi:
Umieść na Facebooku!Dodaj zakładkę w Google!Podziel się na Gronie!Wykop tego newsa!Blipnij to!Dodaj do elefanta!Twittuj o tym!Ustaw jako opis w Gadu-Gadu! (od wersji 8.0)

Dołącz do nas na Facebooku:

Wojtek

Tagi: Michelin, przewodnik, MainCities_of_Europe, 2012, restauracje, Kraków, Warszawa


Wpisz komentarz:
Podpis:
E-mail (nie pokazujemy go):
Przepisz wyrazy:
Autor: Wojtek

Twórczy, pełen sprzeczności, wesoły i czasami niepoważny. Najważniejsza jest dla mnie praca twórcza i myślenie koncepcyjne. A jedzenie... zawsze i wszędzie, słodko i ostro.

Dowiedz się więcej
 
Polecamy:
Popularne tagi:
restauracja, Warszawa, konkurs, Restaurant, indyjska, restauracje, sushi, Fest, Kocham, Wino, Five, włoska, Food, sos, pączki, Zigfrida, makaron, zniżka, rabat, burger
Copyright © 2008 Głębia Smaku   ::  Autorzy   O nas   Kontakt   Współpraca   Newsletter